Kullanım amacına ve kullanılan ortama göre birçok farklı çeşidi sahip olan makaslı platformlar bulunmaktadır. Bunların dışında dizel olarak da üretilmiş birçok ürün vardır. Bunların yükseklik ve taşıdıkları ağırlık gibi farklılıklarıyla ayrılmaktadır. Yüksek ve ağır yüklerin zahmetsiz ve hızlı bir şekilde taşınmasında büyük kolaylık sağlayan araçlardır. Akülü olan makaslı platformlara göre daha kullanışlı olmakla birlikte dizel makaslı platform fiyatı daha yüksektir. 6 metre ile 18 metre çalışma yüksekliği bulunan dizel makaslı platformların inşaat, temizlik gibi alanlarda çokça kullanıldığı görülmektedir. Özellikle uzun süren işlerde daha çok tercih edilmektedir.

Çekiş gücüne bakıldığında daha güçlü bir yapıya sahiptir. Bu nedenle açık alan olan şantiyelerde de bir hayli kullanılmaktadır. Ayrıca hızlı yapılması gereken işlerde de ilk tercih edilen üründür. Kaldırma hızı da akülü makaslı platformlara göre çok daha iyidir. Sahip olduğu platformunda geniş olmasından dolayı çok daha fazla taşıma yapılmaktadır. Ayrıca taşıma kapasitesi anlamında da bir hayli iyi ürünlere sahiptir. Çok hızlı yapılmış olan binaların birçoğunda dizel makaslı platform araçları kullanılmıştır. Dizel makaslı platform fiyatı her ne kadar diğerlerine oranla yüksek olsa da kazanılan sürat ve kaliteye değecektir. Bu nedenle imkânların olması durumunda bu ürünün tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu özelliklerin dışında dar alanlar içinde uygundur. Sahip olduğu kompakt yapısı sayesinde dar alanlarda iş yapma olanağı vermektedir. Çok fazla yüksek olmayan yapı ve işlerde kullanılması en ideal makaslı platformdur diyebiliriz. Değişen düzende hız ve kolaycılığın artması nedeniyle giderek kullanımı yaygınlaşan ürünlerin başında gelen dizel makaslı platform fiyatı da yapılan işe oranla makul olarak değerlendirilebilir. Ayrıca ifade edildiği gibi birçok çeşidi de bulunmaktadır. Bu nedenle yapılacak işin ne olduğu ve nasıl bir ortamda çalışılacağı iyi hesaplanmalıdır. Ürün de bu gibi durumlara uygun olarak seçilmelidir. İstenilmesi halinde yapılacak iş ve şartlar bize iletilebilir. Biz de en uygun dizel makaslı platform aracını belirleyebiliriz. Unutulmamalıdır ki kiralanacak olan ürünlerin ne durumda olduğu da bilinmelidir. Periyodik bakımları yaptırılmayan platformların kullanılması yüksek bir risk barındırmaktadır.