Makaslı Platform Çeşitleri Konusunda; Kullanım durumuna göre birçok farklı çeşidi olan makaslı platformlar önemli bir fayda sağlayıcısı olabilmektedir. Zor koşullara yönelmeden hızlı ve kolay bir şekilde işlemin görülmesini sağlamaktadır. Makaslı platform fiyatı ise tür ve donanımına göre değişmektedir. Çekilebilir makaslı platformlar, kendinden yürüyüşlü makaslı platformlar, arazi tipi makaslı platformlar, hidrolik makaslı yük kaldırma platformları başta olmak üzere çok çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle yapılacak iş durumuna en uygun olanı seçilmelidir. Bu uygunluk durumu da belli kriterlere göre hesaplanmaktadır.

Öncelikle ihtiyaç duyulan yükseklik hesaplanmalıdır. Çünkü bazı makaslı platformların alçakta kalabileceği gibi durumlar yaşanabilir. Daha sonra platform büyüklüğü de buna oranla hesaplanır. Özellikle kullanım alanı çok önemlidir. Bulunulan yer dar ve manevra alanı yok ise ona göre bir platform önerilmektedir. Çalışma şekli dikey mi yatay mı olacak sorusu da lift kullanımı açısından önemlidir.

Dikey çalışmalarda makaslı lift kullanılırken uzak mesafeler için bom lift ihtiyaç duyulacaktır. Bunlarla birlikte yapılacak iş net olarak belirlenmelidir. Herhangi bir montaj işlemi yapılmalı durumu da önemli bir ayrıntıdır. Birçok iş kolunda kullanılan makaslı platform fiyatı oldukça makul bir seviyede tutulmaktadır. Yapılacak işlemin hesaplanmasından sonra ürün seçimi yapılmaktadır. Bilinmelidir ki fazla yüksek olmayan ve daha ağır malzemelerin taşınma işleminde en çok tercih edilen ürün, çekilebilir hidrolik makaslı platformlardır. Çok daha ağır yükler, bu şekilde rahatlıkla kaldırılmaktadır. Yaklaşık olarak da 16 metreye kadar uzamaktadır. Eğer yana doğru da hareket edilmesi istenmesi durumunda ise kendinden yürüyüşlü makaslı platform seçeneği sunulmaktadır. Bunun dışında daha küçük ve işlevli bir başka ürünümüz ise çekilebilir mini makaslı platformdur. Akü yardımıyla çalışan bu ürün, rahatlıkla bina asansörlerine dahi sığabilmektedir. Yüksekliği az olan yerlerde dikey olarak çalışma imkânı da sağlamaktadır.

Görüldüğü gibi birçok farklı kullanım amacına göre çeşitli sayıda makaslı platform seçenekleri mevcuttur. Yapılacak iş ve yapılacak yere en uygun olan makaslı platform ürünü seçmek içinde yardımcı olunmaktadır. Unutulmamalıdır ki yaptığı işe makaslı platform çeşitleri tahmin edildiği gibi yüksek değildir. Bu tarz ürünlerin satın alınması ya da kiralanması sırasında da iyi bir araştırma yapılmasında fayda vardır.